A sokoldalú kamilla

A legfontosabb, legkeresettebb gyógynövények egyike a kamilla, vagy más néven orvosi székfű. Világszerte az egyik leggyakrabban alkalmazott háziszer. 

Sok helyütt megél szabadon, nálunk leginkább az Alföldön, szikes legelőkön, réteken. Iparszerűen termesztett egyéves, fészkes virágú növény.

Gyökere kicsiny, dúsan ágas. Szára 10-40 cm, egyenes, elágazó, hengeres. Levelei szórtan ülnek, lándzsásak, sallangosak, többféle levéltípus van alulról felfelé haladva. Virágja fészkekben, laza bogokban áll. A fészkek több mint tíz fehér sugár-, és számos sárga korongvirágból állnak. Az Alföldön április-májusban, másutt 1-2 hónappal későbben virágzik.

0,2- 0,7% (max. 1,4%) sötétkék, szeszkviterpén (kamazulén, bizabolol) illóolajat, flavonoidokat, glikozidokat, kumarinokat, nyálkát tartalmaz.

Mire alkalmazható? A kamilla illóolajai gyulladáscsökkentő hatásúak.

Külsőleg: a gőzölés enyhíti a köhögést, a légúti fertőzések tüneteit, serkenti az immunműködést. Szájöblögetéssel megszünteti a fogíny-, száj- és torok gyulladást. Hörghurutban inhalálószer. Szájüregi sebek, afták esetén hasznos. Szemborogatásra is kiválóan alkalmas. Bőrbetegség, pattanás, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is használható.

Tea formájában: emésztőrendszeri gyulladásban jótékony, enyhíti a gyomorpanaszokat, hányingert, bélgyulladást. Menstruációs görcsök enyhítésére is használható. Fürdők formájában bevált pl. hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély esetén. Hasfájós babákat megnyugtat. Csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony a a hiperaktív gyerekekre, enyhe “nyugtatószer”. A homeopátiában fogzási fájdalmak enyhítésére alkalmazzák.

Még mire alkalmazható? A szépségiparban gyakran használják, krémekben és egyéb készítményekben: a bőrszárazságot, viszketést, gyulladást csökkenti. Használ a hajnak, mivel fényesíti azt, a fejbőrre nyugtató hatású.

Tovább a blogra »